Polecamy
System wentylacji w domu – jak go stworzyć?
Ogrzewanie i wentylacja

System wentylacji w domu – jak go stworzyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wentylacja w domu jednorodzinnym powinna zostać zaplanowana już na etapie projektowania budynku. Aby skutecznie działała, konieczne jest przestrzeganie norm i przepisów podczas jej budowy. Jak to zrobić? Poniżej objaśnienie.

Wentylacja w domu – czy to konieczność?

Brak skutecznej wymiany powietrza w domu i poszczególnych pomieszczeniach oznacza jedno – wilgoć. Ta prowadzi do pojawiania się bakterii i grzyba na ścianach. Meble i ściany szybciej ulegają zniszczeniu, a powietrze wewnątrz jest dla człowieka wręcz zabójcze. Nic więc dziwnego, że w domu jednorodzinnym tego typu instalacja powinna się znaleźć. Wentylacja będzie niezbędna przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie przygotowuje się posiłki, a więc w miejscach z aneksem kuchennym. W przypadku kuchenek elektrycznych rodzaj wentylacji jest dowolny. Gazowe wymagają jednak zastosowania innych sposobów na wymianę powietrza od instalacji grawitacyjnej i mieszanej. Gdy w domu brak kominów, a jedyne miejsce, gdzie odbywa się wymiana powietrza, to kratki wentylacyjne w ścianach, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. To, jaki system wentylacji wybrać do domu, zależy od wielu czynników, między innymi rodzaju konstrukcji budynku czy uwarunkowań technicznych.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna jest jedną z najbardziej popularnych w budownictwie. Wymiana powietrza odbywa się na zasadzie różnic temperatur, jakie panują wewnątrz i na zewnątrz budynku. Chłodne powietrze napływa do środka, ciepłe usuwane jest przez kominy wentylacyjne. Gdy jednak temperatury zrównają się, system przestaje działać. Przed montażem systemu grawitacyjnego weź pod uwagę instalację nasad hybrydowych na ujścia kanałów wentylacyjnych – może to zapobiec wystąpieniu takiego problemu.

Mechaniczna wentylacja działa na zasadzie wymiany powietrza za pomocą wentylatorów (jednego lub dwóch). W pomieszczeniu powstaje podciśnienie, co umożliwia cały proces. Ciekawym wyborem będzie z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli tak zwanym rekuperatorem. Daje to możliwość odzysku ciepła ze zużytego powietrza, a sama instalacja pracuje bez względu na warunki atmosferyczne. Każdy system z wymienionych powinien być jednak indywidualnie zaprojektowany, wszystko zależy od specyfiki obiektu i liczby mieszkańców.

Projekt wentylacji – co musi uwzględniać?

Zanim fachowcy przejdą do prac, stworzą projekt wentylacji w domu (lub wykona go projektant). Będzie on zawierał wszystko to, co potrzebne jest do instalacji, między innymi liczbę, przebieg i średnicę potrzebnych kanałów wentylacyjnych, ale również liczbę i rodzaj części nawiewnych i wywiewnych. A ponadto lokalizację centrali wentylacyjnej czy obliczenia dotyczące ilości potrzebnego powietrza przy wymianie. Do prac potrzebne będzie miejsce na centralę wentylacyjną, dobrze, jeśli znajdzie się w miejscu ogrzewanym niezależnie od warunków pogodowych. Przewody wentylacyjne również powinny przebiegać przez ogrzewane pomieszczenia. Niech znajdą się w miejscach, w których będzie możliwe ich zamaskowanie na przykład za pomocą płyt g-k. Nie zapomnij o tym, że podczas awarii musisz mieć do nich łatwy dostęp. Najlepiej jednak zdecydować się na zatrudnienie specjalistów.

Zdj. główne: Michal Matlon/unsplash.com

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać rzetelnego rzeczoznawcę majątkowego – kluczowe kryteria i aspekty do rozważenia
Jak wybrać rzetelnego rzeczoznawcę majątkowego – kluczowe kryteria i aspekty do rozważenia
Dowiedz się, jakie kryteria i aspekty brane są pod uwagę przy wyborze rzetelnego rzeczoznawcy majątkowego. Poznaj najlepsze praktyki i unikaj błędów.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia stolarskie dla swojego projektu?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia stolarskie dla swojego projektu?
Wybierając narzędzia stolarskie, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwolą na skuteczne i bezpieczne prowadzenie projektów. Poznaj te zasady i dowiedz się, jakie narzędzia będą najlepsze dla Twojego projektu.
Przemysł w dobie postępu: Wyzwania i innowacje w różnych sektorach
Przemysł w dobie postępu: Wyzwania i innowacje w różnych sektorach
Przemysł w dobie postępu: wyzwania i innowacje. Cyfryzacja i globalna konkurencyjność na fali zmian.
Ostatnie wpisy