Polecamy
Czy ogrzewanie domu klimatyzatorem ma sens?
Hudraulika

Czy ogrzewanie domu klimatyzatorem ma sens?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzatory to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się jako stałe wyposażenie polskich mieszkań i domów. W kontekście tych sprzętów pojawiają się pytania związane nie tylko z ich działaniem, ale także efektywnością w ich stosowaniu – przede wszystkim dotyczącą wydatków, które obciążają domowy budżet. 

Klimatyzator – podstawowe wiadomości na temat urządzenia

W skład klimatyzatora wchodzą sprężarka, parownik i skraplacz. Ostatnie z dwóch wymienionych komponentów są wyposażone w wentylatory. Za sprawą wentylatora promieniowego wymuszany jest obieg powietrza w parowniku znajdującym się wewnątrz pomieszczenia, gdzie stoi klimatyzator. Jest ono schładzane w parowniku i oddaje ciepło pośredniemu czynnikowi chłodniczemu krążącemu w obiegu zamkniętym. 

Potem czynnik pośredni zostaje sprężony w sprężarce. Po dotarciu do tego komponentu temperatura gazu wzrasta, a następnie jest on przetłaczany do skraplacza umiejscowionego na zewnątrz. Potem ciepło w skraplaczu z czynnika jest wydalane z powrotem do powietrza, a gaz się skrapla. Warto nadmienić, że wciąż pod wysokim ciśnieniem. 

Następnie substancja w tej formie dociera do elementu rozprężnego. Z reguły jest to kapilara, czyli woskowata rurka o niedużej średnicy wewnętrznej, która pełni funkcję zaworu rozprężnego. Tam ciśnienie i temperatura zostają zmniejszone. Potem schłodzony czynnik jest znowu przekazany do parownika. Ogrzewa się tam od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy. To właśnie ten złożony proces odpowiada za pracę klimatyzatora.

Zmiany w sposobie działania urządzenia – opcja ogrzewania

Na samym początku klimatyzatory były z reguły montowane na elewacji nieruchomości i w oknach. Jednak generowały hałas, co przekładało się na niedogodności związane z ich użytkowaniem. Ze względu na to producenci postanowili rozdzielić klimatyzator na dwie części. Parownik z wentylatorem stał się jednostką wewnętrzną, a skraplacz ze sprężarką – zewnętrzną.

W ostatnich latach rozwinięto też funkcje klimatyzatora. Urządzenie przestało jedynie chłodzić. Dodano filtry powietrza, które polepszają jego jakość, a także nagrzewnice elektryczne. Aktualnie klimatyzator spełnia też funkcję pompy ciepła, grzeje nawet do 30℃. Jak prezentuje się ta funkcja pod względem efektywności?

Efektywność ogrzewania klimatyzatorem

W kontekście ogrzewania klimatyzatorem prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest efektywność. Za sprawą tego, że nowoczesne urządzenia funkcjonują na zasadzie pompy powietrza typu powietrze–powietrze, zapewniają odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Moc grzewcza urządzenia jest zazwyczaj większa od mocy chłodniczej. Przykładowo, jeśli pierwszy parametr jest na poziomie 3,5 kW, to drugi będzie na 4 kW. Z kolei maksymalny pobór prądu w trybie ogrzewania jest mniej więcej cztery razy niższy niż moc grzewcza i równa się około 1,1 kW. Opłacalność miesięcznego kosztu ogrzewania klimatyzacją można obliczyć po zsumowaniu godzin, w których produkt pracował, i pomnożeniu ich przez koszt 1 kWh w swojej taryfie.

Ogólnie rzecz biorąc, można stwierdzić, że ogrzewanie domu klimatyzatorem ma sens. Należy jednak wybrać to urządzenie jako element uzupełniający cały system grzewczy nieruchomości. Klimatyzator sprawdzi się na przykład do utrzymania ciepła w gabinecie, salonie czy sypialni lub innych pojedynczych pomieszczeniach.

Zdjęcie główne: Samuel Regan-Asante/unsplash.com

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zbudować solidne ogrodzenie: kluczowe czynniki do uwzględnienia
Jak zbudować solidne ogrodzenie: kluczowe czynniki do uwzględnienia
W tym artykule omówimy kluczowe czynniki, które warto uwzględnić podczas budowy solidnego ogrodzenia, w tym kwestie techniczne, materiały i stylistykę.
Jak wybrać idealne mydło dla twojej rodziny?
Jak wybrać idealne mydło dla twojej rodziny?
Dowiedz się, jak dokonać właściwego wyboru mydła dla swojej rodziny. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby znaleźć mydło idealne dla skóry każdego członka twojej rodziny.
Furtka ogrodzeniowa – rodzaje i funkcjonalność
Furtka ogrodzeniowa – rodzaje i funkcjonalność
Wybór odpowiedniego ogrodzenie naszej posesji jest ważny – płot jest nie tylko ochroną domu, ale też powinien mieć walory estetyczne. […]
Ostatnie wpisy