Polecamy
Jak często robić przegląd instalacji grzewczej w domu?
Porady

Jak często robić przegląd instalacji grzewczej w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kontrola instalacji powinna być wykonywana przez specjalistę, który fachowo sprawdzi wszystkie elementy instalacji. Pierwszym etapem jest dokładne sprawdzenie wentylacji pomieszczenia kotłowni. Jest to profilaktyczne zachowanie zapobiegające wydostawaniu się do powietrza w domu szkodliwych substancji powstających w procesie spalania. Podstawą wentylacji takiego pomieszczenia jest odpowiedni dopływ powietrza. Istotną rolę odgrywa czyszczenie kotłów, regulacja palnika oraz co najważniejsze kontrola podzespołów sterujących i zabezpieczających.

W przypadku wykorzystania kotłów centralnego ogrzewania ważne jest sprawdzenie stanu technicznego wszystkich elementów mechanicznych, szczelności elementów doprowadzających gaz i wodę oraz regulacji automatyki. Uprawniony specjalista przeprowadza badanie przewodów kominowych pod względem szczelności oraz drożności. Szczegółowe elementy wymagające sprawdzenia to: przewody w piwnicach wraz z ich uzbrojeniem, wszystkie przewody instalacyjne w lokalach, grzejniki oraz odpowietrzenie instalacji. Są to podstawowe prace podczas przeprowadzania przeglądu.

Konieczność wykonania przeglądu

Przegląd instalacji grzewczej powinien odbywać się raz w roku lub częściej, jeśli istnieje taka potrzeba. Najlepszym wyjściem jest przeprowadzanie takiej kontroli w czasie, kiedy instalacja nie pracuje. W razie nieprawidłowego działa istnieje wtedy możliwość automatycznej i szybkiej naprawy usterki. Przegląd ten powinien być wykonany przez osoby odpowiednio do tego uprawnione.

Przegląd instalacji elektrycznej oraz gazowej

W tym przypadku należy sprawdzać ważność badań przeprowadzonych pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Trzeba sprawdzić wszystkie zabezpieczenia tablic rozdzielczych prądu elektrycznego, ich opisanie oraz oznakowanie. W przypadku instalacji gazowej należy sprawdzić swobodny dostęp do zaworów oraz wentylację w pomieszczeniach. Przegląd okresowy kotła gazowego polega na sprawdzeniu i ustawieniu elektrody zapłonowej, oczyszczeniu palnika, czyszczeniu powierzchni grzewczych w części spalinowej kotła, ocenie stabilności połączeń elektrycznych, kontroli czujników, regulacji palnika oraz analizy składu spalin, kontroli czujników, ocenie pomp oraz zaworów automatycznych, kontroli odpływu kondensatu, kontroli szczelności połączeń hydraulicznych oraz sprawdzeniu szczelności przewodu powietrzno-spalinowego. Wszystkie te czynności powinny być wykonane przez odpowiednio przeszkolonego serwisanta posiadającego uprawnienia do wykonania oraz zatwierdzenia przeglądu.

Dlaczego przegląd instalacji jest ważny?

Systematyczne sprawdzenie instalacji nie tylko pozwoli na bezpieczne użytkowanie ale również na osiągnięcie wyższej sprawności energetycznej, a tym samym obniży koszty ogrzania pomieszczeń. Warto pamiętać, że koszt przeglądu jest znacznie niższy niż naprawy wynikające z jego braku. Dodatkowo niektóre firmy produkujące kotły, uznają gwarancję w przypadku usterki tylko przy systematycznie prowadzonych przeglądach.

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać i wymienić elementy zabezpieczające układ elektryczny w twoim pojeździe?
Jak prawidłowo dobrać i wymienić elementy zabezpieczające układ elektryczny w twoim pojeździe?
Poznaj najlepsze praktyki w dobraniu i wymianie elementów zabezpieczających układu elektrycznego pojazdu. Artykuł pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i utrzymać bezpieczeństwo na drodze.
Jak wybrać rzetelnego rzeczoznawcę majątkowego – kluczowe kryteria i aspekty do rozważenia
Jak wybrać rzetelnego rzeczoznawcę majątkowego – kluczowe kryteria i aspekty do rozważenia
Dowiedz się, jakie kryteria i aspekty brane są pod uwagę przy wyborze rzetelnego rzeczoznawcy majątkowego. Poznaj najlepsze praktyki i unikaj błędów.
Przytulny ogród w stylu hygge: jak stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku na świeżym powietrzu
Przytulny ogród w stylu hygge: jak stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku na świeżym powietrzu
W tym artykule przedstawimy najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów w stylu hygge i jak można je zastosować w swoim własnym ogrodzie.
Ostatnie wpisy