Polecamy
Monitoring do domu. Jaki system się sprawdzi?
Bezpieczeństwo

Monitoring do domu. Jaki system się sprawdzi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lato to sezon nie tylko na grilla, weekend nad Bałtykiem i komary. Lato to również sezon na złodziei. Włamywacze doskonale wiedzą o tym, że to czas urlopów i domy zostają bez opieki. Sąsiad zaglądający raz na jakiś czas, by podlać kwiaty i spojrzeć do skrzynki nie wystraszy.  Doskonale poradzi sobie z tym jednak monitoring. 

Zacznij od planu

Jeżeli chcesz mieć w swoim nowym domu monitoring, należy pomyśleć o rozmieszczeniu go już na etapie planowania i projektowania. W ten sposób będziesz wiedział jak poprowadzić kable. Unikniesz w ten sposób prowadzenia instalacji już po czasie, przewiercania się przez ściany oraz wyszukiwania odpowiedniego miejsca na rejestrator i zasilanie systemu.

Zamontowanie monitoringu w domu, który ma już kilka lat czy kilkanaście lat wiąże się z kuciem ścian, by poprowadzić przewody. W takim przypadku lepiej sprawdzi się monitoring bezprzewodowy. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że instalacja systemu monitoringowego nie jest zadaniem prostym i powinna zostać zlecona profesjonalistom. 

Rodzaje kamer monitoringu

W monitoringu rozróżniane są transmisje przewodowe i bezprzewodowe. Możesz wybrać między kolorowymi a czarno-białymi. Czym się one różnią i która będzie najlepsza dla Ciebie?

Kamery przewodowe czy bezprzewodowe?

Zdawać by się mogło, że kamery przewodowe będą zdecydowanie lepszym wyborem. Dobrze zamontowany system monitoringu przewodowego zapewnia większą ochronę przed działaniami osób trzecich, co oznacza, że trudniej jest go zhakować. Przesyłany przez nie sygnał jest stabilniejszy.

Taki rejestrator trzeba jednak gdzieś fizycznie umieścić, podobnie jak całe okablowanie. Często jest to problematyczne, ponieważ trzeba przewiercać się przez ściany. Montaż monitoringu przewodowego jest również o wiele kosztowniejszy. Wiąże się to z wynajęciem ekipy montażowej. System bezprzewodowy jest tańszy i łatwiejszy do zainstalowania. Niestety, wiąże się to z mniejszą stabilnością przesyłu danych oraz ryzykiem, że ktoś będzie w stanie dostać się do Twojego systemu z zewnątrz.

W kolorze czy czarno-białe?

Jak wygląda sytuacja z obrazem, który chcemy, aby kamery nagrywały? Czy jest aż tak ważne, by był on kolorowy, czy wystarczy monochromatyczny? Kamery rejestrujące obraz w kolorze najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, które są jasne. Czarno-biały obraz lepiej zadziała, gdy pomieszczenia są ciemniejsze. Rozwiązaniem tego dylematu są kamery, które mają wbudowany tryb nocny. Dzięki diodom na podczerwień nagrywany w nocy obraz pozwala na identyfikację osób, nawet gdy wokół panują egipskie ciemności! 

Jak wysoka musi być rozdzielczość obrazu?

Zapewne nie raz, nagrywając film telefonem, narzekałeś na słabą jakość obrazu. Im słabsza jakość, tym trudniej rozpoznać szczegóły. Jeśli więc decydujesz się na monitoring, zainwestuj w sprzęt dobrej jakości. Zakup kamer o niskiej rozdzielczości zwyczajnie na nic się nie zda. Odpowiednią rozdzielczość mają kamery Full HD, posiadające przynajmniej 4 Mpx.

Zdj. główne: Bernard Hermant/unsplash.com

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Idealny kominek do domu – czyli jaki?
Idealny kominek do domu – czyli jaki?
Stanowi centralny punkt w salonie lub w pokoju dziennym, dodając uroku i atmosfery do wnętrza.
Jak wybrać idealne biurko do Twojej przestrzeni pracy
Jak wybrać idealne biurko do Twojej przestrzeni pracy
Odkryj, jak dopasować biurko do swojej przestrzeni pracy, tak aby zapewniło komfort i efektywność. Dowiedz się, jakie elementy warto brać pod uwagę.
Zgrzewarka próżniowa: Twoje nowe narzędzie do precyzyjnego pakowania
Zgrzewarka próżniowa: Twoje nowe narzędzie do precyzyjnego pakowania
Wybierz zgrzewarkę próżniową i ciesz się dłużej świeżymi i bezpiecznymi produktami.
Ostatnie wpisy