Polecamy
Montaż grzejnika łazienkowego krok po kroku
Ogrzewanie

Montaż grzejnika łazienkowego krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie łazienkowe to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania oraz domu. Odpowiedni grzejnik lub kaloryfer sprawiają, że poranna i wieczorna toaleta to sama przyjemność. Jak się okazuje, montaż ogrzewania nie jest skomplikowany i można – przy zachowaniu koniecznych standardów bezpieczeństwa – przeprowadzić go bez pomocy fachowca. Jak to zrobić?

Najpopularniejsze ogrzewanie łazienkowe

Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj ogrzewania łazienkowego najlepiej sprawdzi się w ich gospodarstwie domowym. W budynkach wyposażonych w system ogrzewania podłogowego problem ten jest już praktycznie rozwiązany. W pozostałych przypadkach trzeba zdecydować się na instalację konkretnego urządzenia, dzięki któremu kąpiel o każdej porze dnia będzie w pełni komfortowa.

Najczęściej wybierane rozwiązania to grzejniki łazienkowe w formie drabinki. Są one bardzo praktyczne – nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale mogą służyć jako suszarka na ręczniki lub wieszak na ubrania. Większość modeli łazienkowych jest odporna na wilgoć dzięki specjalnej impregnacji. Funkcjonalność to tylko jedna z zalet grzejnika łazienkowego – producenci przywiązują coraz większą wagę do designu, dzięki czemu na rynku dostępne są modele w różnych kształtach i wersjach kolorystycznych. Poszczególne produkty różnią się od siebie ze względu na takie parametry jak: typ podłączenia (dolne, boczne, centralne), moc grzewcza czy możliwość podłączenia grzałki.

Jak się okazuje, montaż grzejnika łazienkowego drabinkowego nie jest zbyt skomplikowany i można wykonać go samemu bez pomocy fachowca. Nie mniej jednak potrzebna jest znajomość podstaw, odpowiednie narzędzia i materiały oraz pomocna dłoń, która przytrzyma grzejnik, kiedy będzie taka potrzeba.

Grzejnik łazienkowy – co należy wiedzieć przed montażem?

Samodzielne podłączenie urządzenia grzewczego wymaga podstawowej wiedzy na temat instalacji hydraulicznych. Co najważniejsze, każdy grzejnik jest podłączony do centralnego ogrzewania za pomocą dwóch rur: zasilającej (woda ciepła) i powrotnej (woda zimna). Sposób podłączenia zależy nie tylko od typu wybranego kaloryfera, ale przede wszystkim od sposobu prowadzenia rur. W związku z tym możliwe jest więc podłączenie dolne lub boczne.

Do montażu rur, które wychodzą bezpośrednio z podłogi należy zastosować zestaw prosty, a dla tych, które wychodzą ze ściany konieczny będzie zestaw kątowy. Eksperci są zdania, że pierwszy wariant jest prostsze w wykonaniu, jednak ułożenie podłogi jest wtedy dużo bardziej problematyczne – trzeba robić wycięcia w panelach lub terakocie.

Aby właściwie zamontować grzejnik łazienkowy przydadzą się narzędzia takie jak:

– poziomica,

– wiertarka,

– wiertło do glazury lub wiertło widłowe,

– kombinerki,

– angielski klucz,

– wkrętak (lub imbus),

– taśma teflonowa (lub pakuły),

– śruby z kołkami,

– ołówek.

Postępowanie zgodnie z instrukcją i zasadami bezpieczeństwa to podstawa. Jak powinny przebiegać poszczególne czynności montażowe? Oto kilka wskazówek, jak zainstalować grzejnik-drabinkę krok po kroku:

Najpierw należy odciąć dopływ wody poprzez zakręcenie zaworów grzejnikowych. Nowy sprzęt należy odpowiednio przygotować przed montażem tj. wyciągnąć zaślepki, a w ich miejsce wkręcić odpowiednie elementy mocujące.

Na czas montażu warto pozostawić folię, ponieważ będzie to dodatkowa ochrona przed zarysowaniem i zabrudzeniami.

Należy upewnić się, czy rozstaw podłączeń i elementów mocujących zgadza się z rysunkiem poglądowym dołączonym do urządzenia.

Do instalacji wyprowadzonej ze ściany należy zamontować zawory CO (zasilający + powrotny), a następnie wkręcić do grzejnika śrubunki. Urządzenie przygotowane w ten sposób można zawiesić na ścianie na tzw. konsolach.

Koniecznie trzeba sprawdzić szczelność odpowietrznika oraz pozostałych części odpowiadających za uszczelnienie.

Na końcu należy połączyć grzejnik z instalacją przy pomocy klucza oraz szczeliwa (może być syntetyczne lub naturalne). Dopiero po zakończeniu wszystkich czynności można zdjąć folię ochronną.

Montaż grzejnika łazienkowego – na co zwrócić uwagę?

Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego urządzenia i względy estetyczne nie powinny znajdować się tu na pierwszym planie. Jeśli nowy grzejnik ma zastąpić stare urządzenie, trzeba wybrać model o identycznym rozstawie przyłączy. Wykonanie instalacji od podstaw daje szersze możliwości wyboru modelu, jednak trzeba liczyć się z koniecznością kucia ścian. Warto pamiętać również o tym, że najbardziej uniwersalne podłączenie hydrauliczne to tzw. V podłączenie tj. 50mm po osi przyłączy. Ten wariant gwarantuje łatwość montażu oraz możliwość wymiany urządzenia na model o innych wymiarach. Bez wątpienia jest to również najbardziej estetyczna forma przyłącza. Co zrobić, jeśli zdarzy się pomyłka w podłączeniu? Jeśli zawór zasilający i powrotny zostaną podłączone na odwrót – a taki błąd może się zdarzyć – można uratować sytuację. Optymalnym rozwiązaniem będzie specjalne złącze krzyżowe, dzięki któremu nastąpi odwrócenie kierunku przepływającej wody i grzejnik będzie działał właściwie.

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać obrazek na ścianę do pokoju Twojego malucha?
Jak wybrać obrazek na ścianę do pokoju Twojego malucha?
Odkryj, jak podkreślić charakter pokoju Twojego dziecka, dobierając idealny obrazek na ścianę. Kluczowe wskazówki dla rodziców dotyczące kolorów, tematyki i wielkości obrazów.
Korzyści zdrowotne surowych ryb w diecie BARF dla psów – poradnik wyboru i podawania
Korzyści zdrowotne surowych ryb w diecie BARF dla psów – poradnik wyboru i podawania
Odkryj nieznane korzyści zdrowotne surowych ryb dla Twojego pupila. Dowiedz się, jak bezpiecznie i efektywnie wprowadzić je do diety BARF.
Jak wybrać idealne urządzenie do domowej produkcji oleju?
Jak wybrać idealne urządzenie do domowej produkcji oleju?
Poznaj skuteczne metody na wybór doskonałego urządzenia do domowej produkcji oleju. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jakie faktory są kluczowe dla jakości produktu.
Ostatnie wpisy