Polecamy
Pomysły na oświetlenie ogrodu
Porady i pomysły

Pomysły na oświetlenie ogrodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród to wyjątkowe miejsce, szczególnie chętnie wykorzystywane w czasie wakacyjnych miesięcy. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domku jednorodzinnego z ogrodem lub działki, z pewnością chcesz, by Twoje otoczenie prezentowało się pięknie i komfortowo – właśnie po to, by móc relaksować się w atrakcyjnym środowisku.

Piękno jest widoczne nie tylko za dnia

Aranżacja ogrodu to wyzwanie, które stoi przed każdym właścicielem kawałka zieleni. Oczywiście, istotne jest zarówno wytyczenie ścieżek i stref roślinności, jak dobór ogrodowych ozdób i gatunków kwiatów. To właśnie dzięki swoim osobistym wyborom sprawiasz, że Twój ogród staje się wyjątkowym miejscem. Warto również pamiętać, że ta przestrzeń może cieszyć Twoje oczy nie tylko za dnia, ale również podczas długich wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu czy nawet w nocy – jeśli zdecydujesz się na spędzenie wtedy czasu poza domem. Żeby w pełni odczuć ogrodowe piękno, warto zadbać o dobre oświetlenie, rozmieszczone w strategicznych punktach. Jest ono istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale również z powodu bezpieczeństwa. 

Oświetlenie zewnętrzne – jak to zrobić?

Instalacja elektryczna w ogrodzie musi być przemyślana i zaplanowana z wyprzedzeniem. Bardzo często wymaga ona położenia kabli, a to z kolei pociąga za sobą wykopy. Znacznie lepiej jest założyć instalację zanim zorganizujesz piękne klomby, trawniki i rabaty. Warto zwrócić również uwagę na techniczne aspekty instalacji elektrycznej zakładane zewnętrznie – powinna być podpięta do oddzielnego obwodu niż instalacja domowa. Ten obwód warto wyposażyć w wyłączniki nadmiarowoprądowy i różnicowoprądowy. Zwróć również uwagę na trasę kabli – nie mogą one być położone blisko dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w pobliżu rur wodociągowych. Jeśli chodzi o wybór napięcia, powinien on być zależny od rozmachu projektu – dla ogrodów wyposażonych w wiele lamp, najlepszym napięciem sieciowym będzie 230 V, natomiast obszary oświetlone punktowo, przy użyciu kilku źródeł światła, z pewnością poradzą sobie z napięciem 12 V lub 24 V. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na kompatybilność wybieranych lamp z napięciem charakteryzującym instalacje. Przydatne będzie również umożliwienie sobie zapalania lamp ogrodowych różnymi włącznikami – tak, by istniało więcej możliwości niż „wszystko albo nic”.

Jak wybrać lampy ogrodowe?

Lampy powinny znajdować się w strategicznych punktach ogrodu – tak, by umożliwiały stworzenie nastroju i zapewniały bezpieczeństwo. Zadbaj więc o oświetlenie wjazdu, drogi od bramy do garażu, tarasu, na którym będziesz spędzać czas, ale również efektownych klombów, ulubionych ścieżek i zbiorników wodnych. Jeśli chodzi o rodzaj źródeł światła, dobrym wyborem mogą okazać się lampy solarne, które charakteryzują się pozyskiwaniem energii przez panel słoneczny. W ciągu lata mogą efektywnie uzupełniać baterie podczas dnia, by jasno świecić wieczorami. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze u zwolenników ekologicznych rozwiązań i amatorów łatwego montażu. Lampy solarne nie wymagają również prowadzenia instalacji elektrycznej, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób, które decydują się na założenie oświetlenia ogrodowego już po aranżacji tej przestrzeni.

Zdjęcie główne: pexels.com/Vitalina

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak buduje się najwyższe wieżowce na świecie?
Jak buduje się najwyższe wieżowce na świecie?
Budowanie najwyższych wieżowców na świecie to nie lada wyzwanie dla inżynierów, architektów i wszystkich innych specjalistów związanych z budownictwem. Z jednej strony, takie konstrukcje mogą być symbolem władzy i prestiżu, z drugiej strony jednak ich budowa jest skomplikowana i wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także specjalistycznego sprzętu i technologii. W poniższym tekście prześledzono zatem krok po kroku, jak powstają najwyższe wieżowce na świecie.
Jak wybrać idealną pergolę do swojego ogrodu?
Jak wybrać idealną pergolę do swojego ogrodu?
Odkryj nasz poradnik na temat wyboru idealnej pergoli do ogrodu. Zrozumień kluczowe aspekty, od materiałów po styl i poziom montażu, aby twoja przestrzeń na świeżym powietrzu była jak najbardziej funkcjonalna i atrakcyjna.
Alarm bez prądu. Sprytne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo
Alarm bez prądu. Sprytne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo

Chcesz założyć alarm w swoim domu, ale bez podłączania do sieci elektrycznej? Sprawdź alarmy bezprzewodowe! Oto, co musisz o nich wiedzieć!

Ostatnie wpisy