Ogród to wyjątkowe miejsce, szczególnie chętnie wykorzystywane w czasie wakacyjnych miesięcy. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domku jednorodzinnego z ogrodem lub działki, z pewnością chcesz, by Twoje otoczenie prezentowało się pięknie i komfortowo – właśnie po to, by móc relaksować się w atrakcyjnym środowisku.
Aranżacja ogrodu to wyzwanie, które stoi przed każdym właścicielem kawałka zieleni. Oczywiście, istotne jest zarówno wytyczenie ścieżek i stref roślinności, jak dobór ogrodowych ozdób i gatunków kwiatów. To właśnie dzięki swoim osobistym wyborom sprawiasz, że Twój ogród staje się wyjątkowym miejscem. Warto również pamiętać, że ta przestrzeń może cieszyć Twoje oczy nie tylko za dnia, ale również podczas długich wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu czy nawet w nocy – jeśli zdecydujesz się na spędzenie wtedy czasu poza domem. Żeby w pełni odczuć ogrodowe piękno, warto zadbać o dobre oświetlenie, rozmieszczone w strategicznych punktach. Jest ono istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale również z powodu bezpieczeństwa.
Instalacja elektryczna w ogrodzie musi być przemyślana i zaplanowana z wyprzedzeniem. Bardzo często wymaga ona położenia kabli, a to z kolei pociąga za sobą wykopy. Znacznie lepiej jest założyć instalację zanim zorganizujesz piękne klomby, trawniki i rabaty. Warto zwrócić również uwagę na techniczne aspekty instalacji elektrycznej zakładane zewnętrznie – powinna być podpięta do oddzielnego obwodu niż instalacja domowa. Ten obwód warto wyposażyć w wyłączniki nadmiarowoprądowy i różnicowoprądowy. Zwróć również uwagę na trasę kabli – nie mogą one być położone blisko dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w pobliżu rur wodociągowych. Jeśli chodzi o wybór napięcia, powinien on być zależny od rozmachu projektu – dla ogrodów wyposażonych w wiele lamp, najlepszym napięciem sieciowym będzie 230 V, natomiast obszary oświetlone punktowo, przy użyciu kilku źródeł światła, z pewnością poradzą sobie z napięciem 12 V lub 24 V. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na kompatybilność wybieranych lamp z napięciem charakteryzującym instalacje. Przydatne będzie również umożliwienie sobie zapalania lamp ogrodowych różnymi włącznikami – tak, by istniało więcej możliwości niż „wszystko albo nic”.
Lampy powinny znajdować się w strategicznych punktach ogrodu – tak, by umożliwiały stworzenie nastroju i zapewniały bezpieczeństwo. Zadbaj więc o oświetlenie wjazdu, drogi od bramy do garażu, tarasu, na którym będziesz spędzać czas, ale również efektownych klombów, ulubionych ścieżek i zbiorników wodnych. Jeśli chodzi o rodzaj źródeł światła, dobrym wyborem mogą okazać się lampy solarne, które charakteryzują się pozyskiwaniem energii przez panel słoneczny. W ciągu lata mogą efektywnie uzupełniać baterie podczas dnia, by jasno świecić wieczorami. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze u zwolenników ekologicznych rozwiązań i amatorów łatwego montażu. Lampy solarne nie wymagają również prowadzenia instalacji elektrycznej, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób, które decydują się na założenie oświetlenia ogrodowego już po aranżacji tej przestrzeni.
Zdjęcie główne: pexels.com/Vitalina