Polecamy
Alarm bez prądu. Sprytne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo
BezpieczeństwoElektryka i instalacje

Alarm bez prądu. Sprytne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy alarmowe przydają się nie tylko w instytucjach publicznych i firmach, ale również w domach i na placach budowy. Nie masz jednak podłączonej instalacji elektrycznej? Nie chcesz kuć ścian? A może szukasz alternatywy niewymagającej zużywania prądu? W takiej sytuacji powinieneś zapoznać się z alarmami bezprzewodowymi. W poniższym artykule zawarliśmy wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Sprawdź! 

Bezprzewodowy system alarmowy – co to jest i na jakiej zasadzie działa?

Niegdyś systemy alarmowe były sporą inwestycją, na którą mogli pozwolić sobie tylko właściciele biurowców i drogich willi. Na szczęście technologia poszła tak mocno do przodu, że to, co wydawało się nie do osiągnięcia, teraz jest prawie że na porządku dziennym, bez względu na nasz status materialny. Teraz nie trzeba nawet posiadać podłączenia do sieci elektrycznej, aby móc zamontować alarm w swoim domu i czuć się bezpiecznie. 

Wszystko dzięki bezprzewodowym systemom alarmowym, które mogą być zasilane albo bateriami, albo akumulatorem. Składają się one z czujników oraz centralki. Co ważne, w ramach jednej instalacji bezprzewodowej musimy używać produktów jednego producenta. W przeciwnym razie mogą zachodzić zakłócenia i system nie będzie efektywny.

A jak to wszystko działa? Mamy centralny system sterowania oraz rozstawione po całym domu czujniki. W zależności od modelu komunikaty mogą być wysyłane jednokierunkowo – czyli czujka wysyła co pewien czas sygnał do centrali, oraz dwukierunkowo – nie tylko czujka wysyła sygnał, ale i centrala, sprawdzając, czy wszystko działa. Na bieżąco też kontrolowany jest poziom naładowania baterii. Systemy bezprzewodowe różnią się od siebie przede wszystkim zasięgiem, czyli tym, na jak dużą odległość czujniki mogą być oddalone od centralnego panelu.

W jaki zaś sposób odbieramy komunikaty centrali o zakłóceniach transmisji radiowej czy o złamaniu zabezpieczeń systemowych? Poprzez komórkowe łącze, więc cały czas dostajemy stosowne powiadomienia. Dodatkowo gdy ktoś będzie chciał wyrwać któryś z elementów albo otworzyć obudowę centrali, sygnały dźwiękowe i świetlne od razu dadzą nam o tym znać.

Co ciekawe, bezprzewodowy system alarmowy można również podłączyć do czujników ruchu czy czujników dymu. To jeszcze lepiej wpłynie na poziom bezpieczeństwa domu.

Jak samodzielnie zamontować bezprzewodowe czujniki alarmowe?

Do montażu czujników alarmowych i centrali nie potrzebujemy fachowców. Bez problemu możemy zrobić to samodzielnie. Nie ma potrzeby kucia ścian, wiercenia otworów czy wprowadzania innych modyfikacji. Najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją montażu i trzymanie się zaleceń producenta. Pamiętajmy również, by czujniki umieszczać wysoko, tak by nie były one zasłonięte i by nic innego nie przeszkadzało w połączeniu z centralą. Najlepiej też najpierw założyć i uruchomić centralny panel, a dopiero później czujniki, które przestawiamy aż do momentu, gdy uzyskamy dobry sygnał. Wtedy możemy montować je na stałe.

Zdj. główne: Brian Wangenheim/unsplash.com

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Filtry kasetowe a jakość powietrza w pomieszczeniach
Filtry kasetowe a jakość powietrza w pomieszczeniach
W tym artykule omówimy znaczenie filtrów kasetowych w poprawie jakości powietrza w różnego rodzaju budynkach.
Czy warto inwestować w podgrzewane podłogi? Porady dla właścicieli domów
Czy warto inwestować w podgrzewane podłogi? Porady dla właścicieli domów
Podgrzewane podłogi to luksus, który staje się coraz bardziej dostępny. Dowiedz się jakie korzyści przynoszą, czy są energooszczędne i jakie są koszty montażu.
Poradnik, jak skutecznie pozbyć się kamienia z twojego sprzętu AGD
Poradnik, jak skutecznie pozbyć się kamienia z twojego sprzętu AGD
Poznaj skuteczne sposoby na bezpieczne usuwanie kamienia z domowych sprzętów AGD. Odkryj, jak poprawnie dbać o urządzenia, by służyły Ci przez lata.
Ostatnie wpisy