Polecamy
Zastosowanie lamp LEDowych w rolnictwie
Oświetlenie terenu

Zastosowanie lamp LEDowych w rolnictwie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia LED jest coraz częściej i chętniej wykorzystywana w rolnictwie. W końcu lampy ledowe mają wiele zastosowań. Dowiedz się, czym się charakteryzują i do czego sprawdzą się najlepiej. 

Czym są lampy LED?

Skrót LED pochodzi  z języka angielskiego (light-emitting diode) i oznacza diodę emitującą światło. W rzeczywistości jest to jednak promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie światła widzialnego, podczerwieni oraz ultrafioletu. Sposób ich działania jest podobny do  lamp żarowych z tą jednak różnicą, że technologia LED nie wydziela ciepła. 

Dlaczego lampy LED sprawdzają się w rolnictwie?

Rośliny uprawne i produkcja rolna nie mogą obejść się bez światła, które jest niezbędne do procesu fotosyntezy. Aby ograniczyć wpływ pogody na zbiory, coraz częściej używa się sztucznego oświetlenia LED. Wówczas unikamy kłopotów z uprawą, do których dochodzi w trakcie zmian pór roku, dużego zachmurzenia czy opadów atmosferycznych. Coraz częściej całkowicie rezygnuje się z naturalnego naświetlania na rzecz technologii LED. Zwykłe oświetlenie generuje jednak wysokie koszty – na szczęście lampy ledowe charakteryzują się energooszczędnością, dając tyle samo światła, co tradycyjne oświetlenie. Co więcej, badacze uważają, że światło emitowane przez tego rodzaju lampy gwarantuje wyniki zbliżone do tych osiąganych podczas naturalnego oświetlania roślin.

Technologia LED a zwierzęta

Kolejne zastosowanie lamp LED polega na doświetlaniu pomieszczeń gospodarczych dla zwierząt hodowlanych. Do prawidłowego funkcjonowania bydło i trzoda chlewna wymagają odpowiedniego oświetlenia, często przez większą część doby. Aby uniknąć wysokich rachunków za prąd, rolnicy coraz częściej decydują się na nieco tańsze rozwiązanie, jakim jest technologia LED. Emitowane przez oprawy światło jest zbliżone do słonecznego, dzięki czemu pozytywnie wpływa na produkcję mleka. Przeprowadzono badania w hodowli krów, gdzie za sprawą lamp LED produkcja mleka wzrosła o ponad 6 procent. Badania te należy jednak traktować z lekkim przymrużeniem oka. 

Praca do późnych godzin wieczornych, dzięki lampom LED

W sezonie rolnicy często spędzają na polach uprawnych wiele godzin każdego dnia. Decydując się na lampy LED, dostarczają sobie dogodnych warunków do wykonywania codziennych zadań. Oświetlenie tego rodzaju  jest neutralne, dzięki czemu nie męczy wzroku. Późne godziny spędzone na polach, czy wykonywanie różnych czynności przy sztucznym oświetleniu, przestaną być problematyczne. Szeroki zakres mocy i pełen blask zaraz po włączeniu sprawiają, że praca na polu jest bezpieczna, i to niezależnie od pory dnia czy nocy.

Gdzie stosuje się lampy LED?

  • traktory,
  • maszyny rolnicze,
  • kombajny,
  • pojazdy terenowe,
  • pojazdy ciężarowe,
  • robocze pojazdy użytkowe.

Długa żywotność lamp LED

Niekwestionowanym zwycięzcą w każdym rankingu dotyczącym żywotności żarówek, są diody LED. Obecnie jest to najdłużej działające rozwiązanie na rynku, które pozwala wybierać spośród różnych form i kształtów, dostosowując je do naszych wymagań, na przykład podczas naświetlania upraw, roślin, oświetlenia budynków gospodarczych czy drogi i terenu w pojazdach użytkowych i rolnych. Najwyższej klasy diody LED to nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy. W rolnictwie oszczędność energii jest kluczem. Dodatkowo, długa żywotność energooszczędnych żarówek znacząco wpływa na usprawnienie prac w każdej części gospodarstwa. 

Wytrzymałe oprawy gwarancją bezpieczeństwa

Zwykłe lampy żarowe w szklanych obudowach nie sprawdziły się w rolnictwie. Trudne warunki atmosferyczne, pył, woda, błoto czy innego rodzaju zabrudzenia, a także podatność na uszkodzenia mechaniczne, znacząco wpływały na działanie i niszczenie się żarówek starszej generacji. W przypadku lamp LED zastosowano solidniejsze i bezpieczniejsze oprawy, które nawet podczas uszkodzenia lub pęknięcia nie będą stanowić zagrożenia dla ludzi, czy zwierząt. Ponadto znakomicie radzą sobie w trudnych warunkach panujących w gospodarstwie rolnym oraz charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy można impregnować ogrodzenie zimą?
Czy można impregnować ogrodzenie zimą?
Niekiedy prace związane z ogrodzeniem posesji trwają do późnej jesieni, a jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne nawet wczesnej zimy. […]
Czy warto inwestować w pompę ciepła do ogrzewania domu?
Czy warto inwestować w pompę ciepła do ogrzewania domu?
Czy analizujesz możliwość zainstalowania pompy ciepła w swoim domu? Dowiedz się, jakie korzyści przynosi taka inwestycja i czy jest to dobre rozwiązanie dla Twojego domu.
System wentylacji w domu – jak go stworzyć?
System wentylacji w domu – jak go stworzyć?

Wentylacja w domu pozwoli powietrzu swobodnie przepływać, zadba o odpowiednią wilgotność i lepsze samopoczucie domowników. Warto więc ją stworzyć, ale jak?

Ostatnie wpisy