Polecamy
O czym warto pamiętać, planując oświetlenie zewnętrzne domu?
Oświetlenie terenu

O czym warto pamiętać, planując oświetlenie zewnętrzne domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przy schodach i drzwiach wejściowych, przy bramie wjazdowej i garażowej, na tarasie, wzdłuż ścieżek ogrodowych i na elewacji – oświetlenie zewnętrzne odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie je wybrać i na co zwrócić uwagę, przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim niezbędne informacje, które pomogą w podjęciu decyzji.

Jaką funkcję pełni oświetlenie zewnętrzne domu?

Oświetlenie zewnętrzne domu to element, którego nie możemy pominąć. Z jednej strony wpływa ono na bezpieczeństwo domowników – oświetla im drogę, poprawiając widoczność wokół posesji. Z drugiej zaś strony nadaje bryle budynku i jego otoczeniu efektownego wyglądu, podkreślając krzywizny czy kolorystykę. Warto podkreślić tutaj, że nowoczesne oświetlenie pełni dekoracyjną funkcję.

Oświetlenie zewnętrzne, czyli jakie – przykłady

Lampy do użytku zewnętrznego powinny być odporne na działanie zmieniających się i niekorzystnych czynników, jak choćby wahania temperatury, deszcz, mróz, śnieg, silny wiatr, pył, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Tego typu oświetlenie możemy podzielić na trzy główne kategorie:

  • lampy LED – energooszczędne, trwałe i żywotne, opłacalne w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, co jest zdecydowanie na plus, gdyż czasami wybrane punkty świecą całą noc;
  • lampy z czujnikami – tutaj mamy do wyboru czujniki zmierzchu włączające się automatycznie, gdy na podwórku robi się ciemno, oraz czujniki ruchu, które programujemy zgodnie z zapotrzebowaniem. Włączają się one w konkretnych sytuacjach, gdy wyczują w danym zasięgu ruch i świecą na przykład 30 sekund lub dłużej. Polecane szczególnie przy furtce oraz przy bramie wjazdowej, a także przy drzwiach wejściowych;
  • lampy solarne – ekologiczne i najbardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, działające niezależnie od instalacji elektrycznej i okablowania. Najczęściej są wykorzystywane przy ścieżkach ogrodowych oraz w miejscach ogrodu czy tarasu, które chcemy wyeksponować. Lampy solarne występują w najróżniejszych kształtach i rozmiarach.

Gdzie zamontować oświetlenie zewnętrzne?

Wiemy już, jakie funkcje pełni oświetlenie zewnętrzne, jakie lampy mamy do wyboru, to teraz jeszcze pozostaje kwestia tego, gdzie konkretnie umieścić punkty świetlne. Wyżej wspomnieliśmy już choćby o ścieżce ogrodowej, drzwiach wejściowych czy bramie wjazdowej. Dużo zależy tak naprawdę od projektu naszego domu oraz budżetu przeznaczonego na oświetlenie. Lampy możemy wbić w ziemię w ogrodzie, w donice na tarasie, natomiast kinkiety i reflektory świetnie sprawdzą się na elewacji domu bądź w spodniej części dachu. Ponadto w pierwszych dwóch rodzajach jesteśmy uzależnieni od instalacji elektrycznej, chyba że jesteśmy dopiero na etapie planowania i projektowania domu wraz z otoczeniem – wówczas mamy większe pole do manewru.

Na koniec jeszcze pamiętajmy, aby wszystkie lampy pasowały stylistycznie do naszego domu. Dzięki temu cała aranżacja będzie harmonijna i elegancka.

Zdj. główne: Pexels/pixabay.com

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć instalację satelitarną?
Jak stworzyć instalację satelitarną?
Wykonanie prostej instalacji satelitarnej wcale nie trzeba zlecać profesjonalnym instalatorom. Z przeprowadzeniem tego zadania doskonale poradzimy sobie samodzielnie. Podpowiadamy, jak […]
Automatyzacja procesów w przemyśle: Nowe trendy i technologie
Automatyzacja procesów w przemyśle: Nowe trendy i technologie
W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom i technologiom w automatyzacji procesów przemysłowych, z naciskiem na rolę elektrozaworów.
Eksploracja trendów i funkcjonalności w projektowaniu nowoczesnych łazienek
Eksploracja trendów i funkcjonalności w projektowaniu nowoczesnych łazienek
Odkryj najnowsze trendy i funkcje w projektowaniu łazienek. Przegląd innowacji, kluczowych elementów i technologii, które tworzą nowoczesne przestrzenie łazienkowe.
Ostatnie wpisy