Polecamy
Jak stworzyć instalację satelitarną?
Elektryka i instalacje

Jak stworzyć instalację satelitarną?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wykonanie prostej instalacji satelitarnej wcale nie trzeba zlecać profesjonalnym instalatorom. Z przeprowadzeniem tego zadania doskonale poradzimy sobie samodzielnie. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać. 

Czym jest telewizja satelitarna?

Telewizja satelitarna działa dzięki satelitom, które umieszczone są na orbicie Ziemi. Satelity te nazywa się transponderami. Ich zadaniem jest odbieranie cyfrowego sygnału telewizyjnego, który przekazywany jest przez nadawcę, a następnie przesyłanie go do odbiorcy. Telewizja satelitarna jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem, ponieważ cechuje się ogromnym zasięgiem sygnału. Aby odbieranie telewizji satelitarnej było dla nas możliwe, musimy zaopatrzyć się w specjalną antenę, a także tuner. 

Tuner to samodzielne urządzenie bądź moduł, który wbudowany jest w odbiornik telewizyjny. Niestety, nawet posiadając tuner i antenę, nie zawsze będziemy w stanie odebrać sygnał każdego kanału telewizyjnego. Niektóre z nich ze względu na kodowanie przez nadawcę dostępne są dopiero po uiszczeniu odpowiednich opłat, o czym warto pamiętać.

Antena satelitarna – jak ją zamontować?

Najważniejsze jest dobre przygotowanie. Aby zamontować antenę satelitarną, czyli główną część instalacji satelitarnej, należy najpierw znaleźć odpowiednie dla niej miejsce. Powinno być ono łatwo dostępne i niewymagające pracy na wysokościach, tak aby instalacja odbyła się bezpiecznie. Dodatkowo powierzchnia mocowania anteny powinna być stabilna.

Ważne jest również umieszczenie anteny pod odpowiednim kątem. Antena nie powinna również być zasłonięta przez elementy innych budynków, drzewa bądź inne przeszkody. 

Po określeniu tych ważnych czynników, antenę montujemy zgodnie z nimi, za pomocą specjalnego uchwytu. Aby podłączyć antenę do dekodera, potrzebujemy konwertera oraz kabla koncentrycznego. Do konwertera zainstalowanego przy antenie, korzystając ze złącz typu F, podłączamy kabel koncentryczny. Odpowiednio przygotowany kabel koncentryczny łączymy z tunerem, dzięki czemu możliwe jest odbieranie telewizji satelitarnej na naszym odbiorniku telewizyjnym.

Czym jest odbiornik satelitarny?

Odbiornikiem satelitarnym nazywamy wcześniej wspomniany przez nas tuner. Cyfrowy zestaw satelitarny do odbioru sygnału DVB-S, czyli Digital Video Broadcasting – Satellite, zazwyczaj składa się z anteny satelitarnej, połączenia kablowego między tunerem a anteną oraz właściwego tunera.

Tunery DVB-S to oddzielne urządzenia bądź moduły, które producenci sami uwzględniają w wyposażeniu oferowanych telewizorów. Niektóre tunery mają wiele przydatnych funkcji, takich jak możliwość nagrywania programów dzięki dyskowi twardemu. Mówi się, że standard DVB-S pozwala na przekaz multimediów w bardzo dobrej jakości. Ponadto, telewizja satelitarna umożliwia także odbiór dużej liczby kanałów niekodowanych oraz korzystanie z usług dodatkowych.

Niestety, wiele osób skarży się na problemy z odbiorem telewizji satelitarnej, które spowodowane są niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Niektórzy wynajmujący nie życzą sobie także, aby najemcy podejmowali się montażu anteny satelitarnej. Przed zdecydowaniem się na telewizję satelitarną i montażem właściwej instalacji warto zatem zastanowić się, czy będzie to najkorzystniejszy dla nas wybór.

Zdj. główne: SpaceX/pexels.com

vetsings

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety posiadania fotowoltaiki
Zalety posiadania fotowoltaiki
Fotowoltaika to dziedzina związana z wykorzystaniem energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. W ostatnich latach fotowoltaika zyskała na popularności w Polsce, a coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na swoich dachach. Jakie są zalety posiadania fotowoltaiki?
Jakie są zalety paneli ogrodzeniowych?
Jakie są zalety paneli ogrodzeniowych?
Panele ogrodzeniowe są popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów i firm ze względu na wiele korzyści, jakie oferują.
Klimatyzacja – Zimne Powietrze, Nieskończone Zastosowania!
Klimatyzacja – Zimne Powietrze, Nieskończone Zastosowania!
Klimatyzacja to nie tylko urządzenie, które zapewnia nam ukojenie w upalne dni. Jej zastosowania sięgają daleko poza domowe ściany.
Ostatnie wpisy